You are currently viewing Materiał polimerowy ElastoFlake – przełom w renowacji rur kanalizacyjnych

Materiał polimerowy ElastoFlake – przełom w renowacji rur kanalizacyjnych

ElastoFlake to polimer opracowany przez fińskiego producenta Relining Group. Jest przeznaczony do używania w technologii natryskowej SIPP (ang. “Spray-in-Place Pipe” – natrysk wykładziny wewnątrz rury) lining. Służy do trwałej odbudowy istniejących systemów rur kanalizacji od wewnątrz. Znika konieczność ich wymiany rur na nowe. Zastosowanie powłoki polimerowej ElastoFlake oszczędza czas i obniża koszty. Zapewnia brak uciążliwych remontów, kucia ścian, skuwania podłóg i niszczenia łazienek. Jest szybka i wygodna. Oferuje bezstresową i komfortową alternatywę dla tradycyjnej wymiany pionów.  Metodę polimerową stosuje się niezależnie od rodzaju naprawy rur!

Czym jest polimer ElastoFlake?

ElastoFlake jest specjalną masą plastyczną. Składa się z dwóch specjalnie stworzonych komponentów. Tworzy jednolitą trwałą substancję polimerową, którą wypełnia się ściany istniejącej rury. Stara rura pełni rolę szalunku dla nowej, wewnętrznej rury. Efektem przeprowadzenie renowacji rur kanalizacyjnych oraz napraw nieszczelnych kanałów jest “nowa rura w starej rurze”. Wszystkie prace związane z procesem rewitalizacji rur sanitarnych czy też napraw nieszczelności odbywają się wewnątrz rury.  

Stara rura pełni rolę szalunku dla nowej, wewnętrznej rury. Efektem przeprowadzenie renowacji rur jest “nowa rura w starej rurze”
Polimer ElastoFlake we wnętrzu starej rury kanalizacyjnej – nowa rura w starej rurze.

Jak wygląda proces polimeryzacji rur od wewnątrz?

Wszystkie prace rewitalizacyjne czy naprawcze przeprowadza się uzyskując dostęp do rury kanalizacyjnej przez: 

  • demontaż sedesu w mieszkaniu ostatniej kondygnacji budynku bądź w lokalu/mieszkaniu nad uszkodzeniem – w przypadku napraw punktowych lub odcinkowych;
  • umieszczone rewizje;
  • z dachu – przez “wywiewkę” – jeśli technicznie jest taka możliwość.

Przed nałożeniem polimeru ElastoFlake, należy rurę kanalizacyjną odpowiednio przygotować. Ważna jest kolejności poszczególnych etapów całego procesu rewitalizacji rurociągu:

  • dokładne oczyszczenie wnętrza rury
  • osuszenie kanału 
  • powlekanie polimerem ElastoFlake.

Porozmawiaj z technikiem i dowiedz się więcej: 793 999 007

Oczyszczanie/czyszczenie rury

Najpierw  trzeba skutecznie wyczyścić rurę z nagromadzonych przez lata osadów i kamienia. Z czasem użytkowane rury pokrywają się różnego rodzaju złogami, zmniejszając prześwit rury. Zmniejsza się efektywna średnica rury. Im starsza jest instalacja kanalizacji – tym mniejsza średnica użytkowa rury. To oczywiście rodzi dalsze konsekwencje w użytkowaniu jej na co dzień, w postaci coraz częstszych awarii rury kanalizacyjnej. Dzięki mechanicznemu czyszczeniu wnętrza rury,  nagromadzony nalot zostaje zdarty “do żywego”. Rura sanitarna uzyskuje pierwotny prześwit, czyli prawidłową średnicę.

Osuszanie kanału

Na etapie przygotowań do nałożenia ElastoFlake, równie istotnym jest aby rewitalizowana rura była sucha. Dzięki temu, polimer idealnie przyklei się do ściany rury i zapewnia wytrzymałą i zwartą powłokę na lata. 

Podczas prac renowacyjnych użytkownicy nie mogą korzystać z wody. Jest to najważniejszy warunek rozpoczęcia renowacyjnych.

Po czyszczeniu i osuszeniu rury. Etap nakładania filmu polimerowego ElastoFlake w pionie kuchennym.
Ekspert techniczny firmy Kanserwis podczas prac renowacyjnych żeliwnego pionu kuchennego.

Nakładanie polimeru na wewnętrzną stronę rury

Nakładanie polimeru ElastoFlake jest ostatnim etapem przeprowadzanych prac. Stosuje się dwie metody nakładania polimeru:

  • metoda szczotkowa – polegająca na rozprowadzaniu materiału wewnątrz rur szczotką – idealnie sprawdza się do naprawy rur z wżerami, rysami, dziurami i nieszczelnościami.
  • metoda natrysku – wiąże się z użyciem specjalnej głowicy natryskowej, która rozpyla polimerową substancję we wnętrzu kanału np. rury żeliwnej. Świetnie sprawdza się w przypadku rur poziomych – tzw. “poziomów”.

W obu przypadkach kilkuwarstwowy, ale jednolity i cienki film polimerowy o grubości ok. 3 mm otula ściankę przewodu jak np. farba emulsyjna. Odpowiednią grubość powłoki buduje się cienkimi warstwami o grubości ok. 400 um (mikrometrów). Każda warstwa utwardza się w przeciągu 150 sekund – czyli w niecałe 3 minuty. Po nałożeniu ostatniej pokrywy, od razu można korzystać z systemu kanalizacji. Jest to niesamowitą zaletą w porównaniu do innych nieinwazyjnych metod renowacji kanalizacji.

Zastosowanie polimeru ElastoFlake

Polimerem ElastoFlake można przeprowadzić regenerację systemów kanalizacyjnych niezależnie od typu czy materiału z jakiego zostały wykonane instalacje sanitarne lub deszczowe. Przeznaczony jest do stosowania w rurach o średnicy od DN50 do DN200 (fi 50-200mm). Najczęściej spotykane zastosowania natrysku polimerowego to:

  • nieinwazyjnej naprawy i renowacja rur żeliwnych, z kamionki, tworzywa, plastiku, stali, miedzi czy betonu;
  • bezinwazyjnej rewitalizacji i uszczelnienia pionów kanalizacyjnych, rur poziomych tzw. poziomów kanalizacji, przyłączy i odpływów wewnętrznej instalacji sanitarnej;
  • remont i konserwacja od wewnątrz wpustów deszczowych i kanałów wentylacyjnych;
  • bezwykopowe naprawy przyłączy kanalizacji sanitarnej doprowadzających do budynku. 
Rewitalizacja instalacji kanalizacji sanitarnej polimerem ElastoFlake. Uszczelnienie rur żeliwnych poprzez wywiewkę na dachu.
Technik Kanserwis w trakcie wykonywania prac rewitalizacyjnych żeliwnych rur kanalizacyjncyh. Dostep do rury uzyskany z dachu – przez tzw. „wywiewkę”.

Czy renowacja rur od wewnątrz jest popularna?

Metoda polimeryzacji rur od wewnątrz materiałem ElastoFlake jest w Polsce od kilku lat coraz częściej stosowana:

  • w budynkach: wielorodzinnych, jednorodzinnych, usługowych, przemysłowych, użyteczności publicznej a także w budynkach objętych ochroną konserwatora zabytków.
  • przez: zarządców nieruchomości i administratorów budynków spółdzielni mieszkaniowych, hotele i restauracje, zakłady i fabryki, przedszkola i szkoły, szpitale, urzędy.

Nieinwazyjna regeneracja rur i instalacji kanalizacyjnych poprzez powłokę ElastoFlake cieszy się coraz większym zainteresowaniem. W dzisiejszych czasach nie ma przesłanek do przeprowadzania tradycyjnej wymiany instalacji sanitarnej. Jest kosztowna, niewygona i uciążliwa. 

Korzyści wynikające ze stosowania ElastoFlake

Wybór renowacji kanalizacji i napraw nieszczelności polimerem ElastoFlake niesie za sobą same zalety.  Oferuje:

  • brak uszkodzeń – nie trzeba kuć w elementach elewacji, ścian i stropów, ani podłóg;
  • oszczędności finansowe – brak kosztów remontów i odnowienia zniszczeń;
  • oszczędność czasu – szybki czas realizacji prac – renowacja pionu  zajmuje  1 dzień, a naprawa punktowa kilka godzin;
  • brak utrudnień – zachowanie zwyczajnego funkcjonowania budynku podczas remontu pionu kanalizacji;
  • przewidywalność – całkowite koszty końcowe są ustalone przed rozpoczęciem prac;
  • przedłużenie żywotności i funkcjonowania rur o co najmniej kolejne 25 lat;
  • sprawdzoną metodę i jakość – w Polsce od 2016 roku, posiada ważne certyfikaty: VTT oraz DIBT, które potwierdzają jakość;

Zainteresowany? Chciałbys wstępną wycenę? Masz dodatkowe pytania?

Zadzwoń: 22 270 11 89

Zalety powłoki ElastoFlake

Powłoka polimerowa ElastoFlake ma same zalety, o których warto pamiętać. Ułatwia podejmowanie decyzji o konserwacjach instalacji kanalizacyjnych, remontach pionów sanitarnych czy naprawach rur.

ElastoFlake jest:

  • Wszechstronny – ElastoFlake ma szerokie zastosowanie niezależnie od typu rur czy materiału rury;
  • Bezpieczny i ekologiczny – polimer jest przyjazny dla użytkownika i środowiska – jest przebadany i posiada certyfikację;
  • Elastyczny – nakładany materiał elastycznie pracuje – nie kruszy się i nie pęka;
  • Odporny – powłoka jest trwała i odporna na ciśnienia, zmiany temperatur oraz substancje chemiczne;
  • Śliski – nowa powłoka jest śliska, co zapobiega przyczepianiu  się osadów, nalotów i kamienia. Zwiększa się także przepustowość rewitalizowanej rury;
  • Trwały – rygorystyczne testy VTT potwierdzają jego żywotność na 25 lat – porównywalnie lub więcej niż rury plastikowe;

Podsumowanie

ElastoFlake to polimer, który jest wykorzystywany w bezinwazyjnej renowacji rur. Remonty i naprawa kanalizacji kojarzy się z trudnym wyzwaniem zarówno dla zarządców budynków jak i lokatorów. Warto mieć na uwadze świetną alternatywę nieinwazyjnej renowacji i uszczelniania polimerem ElastoFlake względem uciążliwych metod tradycyjnych. Jest lepszym rozwiązaniem niż wykuwanie dziury, w celu naprawy przecieku.. Polimeryzacja rur jest sprawdzona i od wielu lat używana w Polsce oraz w Europie.

Dodaj komentarz