Skuteczna konserwacja rur kanalizacyjnych: Czyszczenie czy renowacja?  

Sprawna instalacja kanalizacji odgrywa kluczową rolę w każdym budynku. Jej zadaniem jest odprowadzanie ścieków do miejskiej sieci. Zapewnia prawidłowe funkcjonowanie wszelkich urządzeń sanitarnych. Dba o czystość, higienę i bezpieczeństwo. Chroni przed poważnymi chorobami, które są spowodowane bakteriami i wirusami. Awarie i zatory w instalacji kanalizacyjnej zaburzają cały ten ekosystem. Dlatego niezwykle ważna jest bieżąca konserwacja. Działania zapobiegawcze i naprawcze powinny być priorytetem w procesie utrzymania budynku, a ich celem przedłużanie żywotności istniejącego systemu rur.

Dobra diagnostyka instalacji kanalizacyjnej kluczem do sukcesu

W procesie użytkowania, instalacje sanitarne – niezależnie od materiału z jakiego są wykonane tracą swoje właściwości. Obrastają kamieniem, brudem i tłuszczem. Osady te zmniejszają światło rury, w efekcie powodując coraz częstsze zatory. Rozwiązaniem doraźnym będzie usunięcie samego zatoru np. przy użyciu sprężyny lub specjalnej chemii. Jednak najlepszym sposobem uniknięcia problemów jest diagnostyka i profilaktyka wykonywana okresowo. 

Monitoring kanalizacji jest doskonałą metodą diagnostyczną rur. Pozwala przeprowadzić ocenę stanu technicznego wnętrza rur instalacji sanitarnych – zarówno tych wewnętrznych jak i zewnętrznych. Inspekcja kamerą TV pokaże na co zwrócić szczególną uwagę przy ich konserwacji i wskaże potencjalnie newralgiczne miejsca. Używa się jej także do poszukiwania źródła nieszczelności. Często spotykamy się z przekonaniem, że wystarczy wsadzić kamerę do rury i monitoring zrobiony. Nie jest to skuteczne, ponieważ brud osadza się na oczku kamery, zasłaniając cały obraz z wnętrza a zabrudzenia przysłaniają uszkodzenia. Prawda jest taka, że dobrze wykonana inspekcja rur kamerą TV powinna być poprzedzona delikatnym oczyszczeniem. Wtedy można dopiero kompleksowo ocenić kondycję rur, a także wybrać najlepsze rozwiązania profilaktyczne lub uszczelniające – dostosowane do ich stanu.

Profilaktyka lekiem na (nie)całe zło – czyli o czyszczeniu rur kanalizacyjnych słów kilka

Pierwszym skutecznym, a zarazem tańszym sposobem na prawidłowe funkcjonowanie pionów czy też poziomów instalacji jest ich regularne czyszczenie. Zastosować można różne metody czyszczenia wnętrza rur, w zależności od oczekiwanego efektu i obciążenia instalacji. Do najpopularniejszych sposobów można zaliczyć:

  • czyszczenie chemiczne 
  • czyszczenie hydrodynamiczne
  • czyszczenie mechaniczne

Każda z tych metod ma swoje wady i zalety. Odpowiedni dobór metody do stanu rury jest kluczowy, aby zminimalizować nieoczekiwane dodatkowe problemy. 

Czyszczenie chemiczne – tak, ale nie do rur żeliwnych! 

Czyszczenie chemiczne jest nieinwazyjne ale niekorzystnie wpływa na środowisko.  Polega na wlaniu lub wsypaniu toksycznych substancji chemicznych, które w kontakcie z wodą tworzą silnie żrący ług sodowy. Skutecznie wyeliminuje zalegający osad organiczny czyli tłuszcze, mydło czy resztki jedzenia, ale nie poradzi sobie z wieloletnim kamieniem. Nie należy stosować czyszczenia chemicznego w starych instalacjach, szczególnie w rurach z żeliwa. Skutkiem będzie zbrylenie się substancji, utworzenie kamienia, a w konsekwencji dojdzie do zatoru, który będzie wymagał dodatkowej interwencji.

Czyszczenie hydrodynamiczne – udrażnia i wypłukuje

Jest to metoda polegająca na ciśnieniowym rozbijaniu osadów i zatorów przy pomocy wody. Bardzo dobrze wypłukuje złogi tłuszczu oraz służy do udrażnianiu rur, szczególnie poziomych. 

Czyszczenie mechaniczne – frezowanie

Można stosować do czyszczenia zarówno małych jak i dużych średnic rur kanalizacyjnych. Szeroki wybór głowic frezujących pozwala na czyszczenie każdego rodzaju rur, niezależnie od materiału z którego są wykonane. 

Renowacja rur sanitarnych – profilaktyczne uszczelnienie i odbudowa struktury rur kanalizacyjnych

Drugim rodzajem działań profilaktycznych jest renowacja rur czyli ich uszczelnienie i odbudowa. Zastosowanie powłoki polimerowej Elastoflake wewnątrz rury – jest doskonałym rozwiązaniem. Warto sięgnąć po to rozwiązanie aby przedłużyć żywotność rur o co najmniej 25 lat. Gładkość i śliskość utrudnia przyczepność nieczystości i osadzanie kamienia w przyszłości.

Jak wybrać odpowiednią metodę konserwacji rur ?

Niezależnie od preferencji i sposobu konserwacji rur kanalizacyjnych, należy regularnie sprawdzać i czyścić rury. Bardzo ważne jest także natychmiastowe usunięcie przyczyny zatoru lub naprawa ubytku w rurze – miejscowo polimerem Elastoflake.  Przy wyborze wykonawcy należy kierować się doświadczeniem, elastycznym podejściem i kompleksowymi rozwiązaniami.

Porozmawiaj z ekspertem z Kanserwis!

Naszym nadrzędnym celem jest satysfakcja klienta, solidność i fachowość. W połączeniu z wieloletnim doświadczeniem gwarantujemy, że rewitalizacja, czyszczenie lub naprawa będzie wykonana na najwyższym poziomie. Korzystamy z narzędzi najwyższej klasy. Jesteśmy certyfikowanym wykonawcą technologii ReliningGroup w Polsce.

Dodaj komentarz